Двама български бизнесмени започват строежа на 5-звезден хотел в Лозеница

|

С две винени вечери с отбрани гости софийските бизнесмени Росен Христов и Петър Лашов стартираха изграждането на винарна и 5-звезден хотел в мелнишкото село Лозеница. В петък и събота вечерта край лозята бяха опънати дълги маси, отрупани с вина и изискани ястия за приятели и бизнес партньори от София до Кулата, съобщава struma.bg. Сред гостите бяха кметът на Сандански Атанас Стоянов и общински съветници, както и плеяда арт звезди начело с Краси Радков.

Спойката между известните столичани, които се занимават с ресторантьорство и хотелиерство, фермерство и земеделие, е емблематичният ексшеф на футболните съдии Георги Камишев. Той е духовният „баща“ и идеен вдъхновител на бизнес идеята за шатото в с. Лозеница, която започва да се материализира преди 4 г.

Ето какво разказа за новото си амплоа Георги Камишев: „Никога не ми се е стояло на едно място и никога не съм се страхувал да се захвана с ново предизвикателство. Понякога някои хора не могат да ме разберат. Имам едно образование – завършил съм изкуствознание в Института по култура в Ленинград, пък съм се занимавал с футбол, сума ти време съм работил и в областта на културата, а сега изведнъж с лозарство. Моята носталгия към родния край и приятелството ми с Росен Христов и Петър Лашов ме предизвика да им помогна като на по-млади хора да направим инвестиция тук, в Мелник. Винаги съм си мечтал за тези красиви места през детството си. Обиколихме няколко места и се спряхме на село Лозеница. Тук има една местност – Пъдарката, в която някога е стоял пъдарят да наблюдава дали някой не пипа от реколтата в нивите на хората. Хареса ни и решихме да направим новата винарна с 5-звезден хотел точно тук, защото се виждат планините Пирин, Беласица, Славянка, Али ботуш и наоколо е пълно с културно-исторически места – Роженския манастир, Рупите, Самуилова крепост. Още Ванга казваше, че разстоянието между Роженския манастир, Рупите и Самуилова крепост е равнобедрен триъгълник, който по въздух е по 22 км. Този космически триъгълник се затваря от силната енергия на загиналите хора в древния град Хераклея Синтика от вулкана Кожух. Няма свещено място, което да е избрано случайно. Тук има много духовна енергия и същевременно това е най-старият лозарски район в България, в който са се занимавали с лозарство още през 1800 г. Мелнишкият район е прочут със своите вина. Ние решихме да запазим традицията на тукашните сортове, на голямото име на „мелнишката лоза“, известна с уникалните си качества. Климатът тук е сух и благоприятства за по-малко заболявания по лозите. Навремето нашите родители са пръскали по един-два пъти лозите и са се радвали на голямо плодородие. С моите приятели полагаме добро начало на нещо, което ще допринесе за развитие на винения туризъм”, убеден е Георги Камишев.

Той е не само „гуру“, но и „моторът” в реализацията на бизнес начинанието, и то във възловия му етап – изкупуването на частните земи. Когато наследниците са много и са се пръснали в различни страни, когато братовчеди не си „думат”, а други дори не се познават, това се оказва сложна и деликатна работа, с която може да се справи само диалогичен и влиятелен човек като Камишев.

„Всичко започна през 2018 г. Постепенно успяхме да изкупим 600 дка лозя. Взехме под аренда и около 1000 дка свободна земя от Общинския поземлен фонд”, споделя Георги Камишев.

„Стартираме с изграждането на 12 еднофамилни къщи, със спортна част, басейни, фитнес и голяма зала за дегустация на вино. Ще има и хотел. В центъра на проекта е виното. Запазваме местните сортове „Широка мелнишка”, „Руен”, „Рубин“. Нашето желание е да комбинираме един местен и един европейски сорт в лозята, които в момента са 1500 дка“, заяви за „Струма“ Росен Христов и добави, че гроздето от тазгодишната реколта е обрано и от него ще се приготви вино в две от местните винарни.