Алексей Петров: Императивно Иван Гешев да се оттегли като главен прокурор

|

“Императивно Иван Гешев трябва да се оттегли от позицията, която заема, до приключване на разследването. Това разследване ще продължи много дълго. Ако аз бях на негово място, щях да се оттегля изобщо”.

Това заяви пред БНР бившата барета Алексей Петров, който е и експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм.

“Това оттегляне ми се струва, че би отпушило държавата в изключително много направления, дори стратегически. В тази ситуация държавата е длъжна да му помогне – да му намери друга подходяща работа”, поясни той.

Алексей Петров призова да се преустановят всички внушения, твърдения и намеци по негов адрес във връзка с този случай. Той каза, че по отношение на сигурността много отдавна се ползват израелски експерти и уточни, че няма нищо лошо и в този случай да се използват. “Чуждестранният експерт може да предостави информация, но не може да получава по какъвто и да е случай”, посочи той.

“Във Фейсбук има повече от 100 фалшиви профила”, каза той относно снимка в социалната мрежа с израелски експерт.

“Злонамерени хора често се опитват да ме въвличат в неща, в които не участвам. Така мога да отговоря, когато съм лишен от трибуна или да се обърна към съда. В случая има нещо подобно. От това, което сте прочели на моята страница във Фейсбук, сте разбрали, че д-р Ципис има друга експертиза – той е мой колега и партньор в университета. Разработваме с него магистърска програма, свързана с политически науки и сигурност. Аз нямам връзка с митичния израелски експерт, който се свързва със случая с главния прокурор, нито съм го канил, нито пък познавам Ясен Тодоров, който го е завел, и още по-малко главния прокурор”, отбеляза Петров.

По думите му тревожното е, че главният прокурор е разпоредил за допускането на този човек в разследване срещу себе си. “Тук ще възникнат и много въпроси дали това действие не е било и практика по други казуси”, добави той.

“Случилото се е терористичен акт и е без значение кой ще се окаже субектът и коя версия ще се окаже вярната. Няма значение каква е мощността на взрива и няма значение кой е субектът на този акт, въпросът е кой е обектът. А обектът е представител на държавна институция. Посегателството върху него е с политически мотиви. Няма значение коя версия е. При тероризма – не се цели и не се измерва поражението му с разрушения, а с психологическо въздействие”, изтъкна той.

“Емоциите силно надделяха над рационалното поведение. Широката публика беше доста объркана, дори притеснена”, отбеляза Алексей Петров.

Експертът се съгласи с твърдението, че прокуратурата е нагазила на политическия терен: “Намира се там и трябва да излезе незабавно. Очевидно е, че има нужда от това. Трябва да се постигне друго доверие в институцията. Недоверието в институциите и държавността е причината за това насилие, което наблюдаваме, за престъпността, за агресията. Не приемам надцакването на институциите, дори в конкретния случай, когато говорим за терористичен акт”.

Той коментира и изявлението на Борислав Сарафов, което според него той  е направил спонтанно, импулсивно: “В случая той поставя началото на сериозно разследване за разкриване на истината. От това начало зависи дали това ще се окаже режисура или това е някаква буря в чаша, при това вътрешна. Аз по скоро мисля, че е първото”.

Алексей Петров заяви, че разговаря с Бойко Борисов много рядко по въпроси, с които се занимава в момента – свързани с различни иновации в областта на киберсигурността. “Разговорът за “Октопод”-а все още не се е състоял”, категоричен бе той.

Алексей Петров заяви, че е приключил с партийната политика.

Срещу него имаше два опита за убийство.

На 29 октомври 2015 година стрелба с гранатомет срещу Алексей Петров вдигна на крак столичната полиция. Жертви за щастие нямаше. Сигналът за инцидента беше подаден малко преди 9 часа от един от охранителите на бизнесмена, който в момента на покушението не е бил на работа.

Това беше вторият опит за атентат срещу Алексей Петров. Първият беше на 15 август 2002 година. Тогава по него бе стреляно пред басейна “Спартак”.

Припомняме, че през 2018 г. Специализираният наказателен съд оправда Алексей Петров, Антон Петров-Хамстера и Кирил Топалов по няколко обвинения и осъди условно Марчело Джотолов и Янко Попов за изнудване на бивш полицай.

Това беше едно от трите дела, започнали след акцията през февруари 2010 г. Т.нар. “Голям Октопод” обаче така и не стигна до съда. По него беше обвиняем и Пламен Стоянов-Дамбовеца, а разследването беше за източването на “Кремиковци”. Обвиненията бяха свалени.

Другото дело – “Нежния Октопод”, беше за сводничество.

“Малкия Октопод” пък приключи окончателно с липсата на протест пред ВКС. Процесът беше за изнудвания отпреди над 20 години.

Срещу Алексей Петров започна и дело за пране на пари от работата му като консултант по окрупняване на мобилни мрежи в страната. Той обаче беше оправдан и по него през 2017 г.

Алексей Петров е съучредител на застрахователните дружества “Аполо и Болкан” и “Спартак”, които се свързваха със силовото застраховане през 90-те години на миналия ХХ век, припомня БНТ.

В момента името му се свързва с “Лев инс”.