7300 украински бежанци са в хотели в България

|

“7300 украински бежанци са в хотели и хотелски бази в България. До края на седмицата трябва Междуведомствената комисия да се произнесе, да знаем точния размер на парите за хотелиерите. Сумите са заделени в отделна сметка, но трябва да се изчислят всички плащания”.

Това заяви министърът на туризма Илин Димитров от служебния кабинет на Гълъб Донев в предаването „Денят на живо” по Нова ТВ преди началото на летния туристически сезон.

Неговото мнение е, че бежанците трябва да останат в хотелите. „Те намаляват прогресивно, голяма част от тях си намериха работа. Лятото има засилено търсене и на кадри в туризма”, обясни той.

Министърът очаква 5% поскъпване на цените на туристическите услуги през настоящия летен сезон, но цената на чадърите и плажните аксесоари да се запазят. По думите му сега имаме 21 чисти плажа и едно пристанище.

Преди войната България е посещавана от около 400 000 руски граждани. „Бяха намалели по време на коронавирусната пандемия и в началото на войната. Основното движение в момента е през други държави – например през Турция. Имаме над 100 000 имота на руски граждани. Те идват да ги посетят, някои от тях ги продават. Очаквам под 50 000 руски туристи тази година”, поясни регионалният министър.

Според него Полша, Чехия, Израел са обещаващи пазари. Той посочи, че наши бизнес представители отиват в определени градове от тези държави и на базата на „бързи срещи” разговарят с представители на техния бизнес.

„Авиолинията до Скопие бе икономически необоснована, затова я спряха”, обясни министърът на туризма.

Той подчерата важността на качеството на предлаганите услуги. „Най-важното е колко туристи ще се върнат, как ще надградим предлагането. Качеството е най-важното – и инфраструктурата, и плажовете, и обслужването, и посрещането на летището”, каза министърът.

На въпрос дали би останал в евентуален редовен кабинет, Илин Димитров отговори: „Не виждам себе си в политически кабинет. Работата на служебния кабинет, в частност на Министерството на туризма, бе да стабилизираме сектора след COVID. Направихме го, зимният ни сезон е с ръст над 23% над 2019 г., летният ще е с над 5% от сезона над 2019 г.”