Шест пъти е скочил броят на ромите, които учат висше образование

|

През последните години има много сериозен ръст на броя на ромите със средно и висше образование, както и голяма промяна на нагласата към образованието в общността. Това коментира Деян Колев, председател на Центъра за междуетнически диалог и толерантност “Амалипе”, цитиран от Dir.bg.
Според данни от тяхно проучване за социална алтернатива от миналата година, за последните девет години процентът на ромите, които са със средно образование, се е удвоил. А процентът на тези, които учат висше образование, се е увеличил шест пъти.
Когато “Амалипе” е създадена през 2002 г., водеща е идеята всички ромски деца да завършат поне основно образование. Тогава 2/3 от ромските деца, влезли в първи клас, са отпадали преди да вземат диплома за основно образование. Днес вече почти не съществува такъв проблем. Голяма част от тях завършват основно и продължават да учат средно образование, отчита Колев.
Организацията работи с близо 300 училища, като част от работата е свързана с родителите. Насърчава се създаване на родителски клубове в тези училища.
Вижда се наистина сериозно израстване, коментира Колев. По думите му, ролята на ромските неправителствени организации в това отношение е много важна.
Той допълни още, че тече много интензивен процес на модернизация на общността.
Данните от доклад на Световната банка сочат, че около 22 процента от младите хора, които трябва да стъпят на пазара на труда в България, са роми. Ако заедно успеем да образоваме тези млади хора, това ще бъде огромен тласък за развитието на българското общество и българската икономика, смята той.
Голям процент от ромските момичета и момчета, които учат висше образование, избират педагогика и педагогически специалности, някои предпочитат медицински специалности.
Броят на ромите, които учат висше образование, е скочил шест път

Източник: Dir.bg